Thursday, December 12, 2013

linke, käidud kohtadest

Meelespea
http:// www.tulevikuopetaja.ee/


Kui tahad grupis üksteisel kommentaare, kiitusi jagada siis    www.gosoapbox.com
Ise mänge luua                                                                     www.sploder.com
Sein, kuhu saab erinevaid asju kleepida ja ükshaaval esitleda www.padlet.com
Tahvel, kuhu sõbraga kahepeale joonistada,suhtle meiliga  Get URL. Klaviat.-l PRINT screen ctrl V (paste)
                                                                                           www.scriblink.com
Tahad, office, power pointi tasuta või heategevuse eest   Libre Office
celtx.com

Wednesday, December 11, 2013

puzzled

Hello kitty       http://www.jigsawplanet.com/?rc=play&pid=28e710b537a2 
Angry birds     http://www.jigsawplanet.com/?rc=play&pid=2fe6939f525b 
Jõulupilt          http://www.jigsawplanet.com/?rc=play&pid=0b266827e996


Monday, December 9, 2013

Analüüs ja kokkuvõte koolitusest. LÕPP

Oma bloggi algasin mõtetega, et ei tea, mis mind ees ootab. Arvasin, et kursus võib olla lihtne ja samas ka raske. Tean arvutist ühtteist, kuid siiski pole sellel alal eriti pädev. - Ja nii see teekond algas. Tutvusime erinevate keskkondadega, tegime paaris töid, katsetasime ja avaldasime oma mõtteid. Samuti saime iseseisvaid kodutöid. Igati põnev.

 Ühel nädalal jäeti kodutööks otsida enda jaoks keskkond, mis oleks minu jaoks uus ja mida ma pole veel katsetanud, samuti,mida võiks-saaks lastega töös kasutada. Sel korral valisin www.videonot.es keskkonna. Sai sisestada oma video ja sinna kõrvale teha märkmeid. Kui aga laste, õpilastega koos neid vaadata, siis vajutades video kõrval olevale märksõnale peaks ka videos avanema see koht. Igati kasulik ja mulle endale ka põnev keskkond. Kuid leidsin, et oma rühma lastega seda kõike edasi arendada siiski ei saa. Kindlasti on see mulle endale hea vahend lastele mõnda teemat tutvustada läbi video. Usun, et seda ma kindlasti ka teen. 

Kuid vajasin siiski midagi sellist, millega minu kolmeaastased lapsed ka ise hakkama saaksid, mis pakuks neile rõõmu ja huvi. Siis leidsingi sellise koha nagu www.jigsawplanet.com.    Seal saan otsida google.com abiga,vastavalt antud päevakajalisele teemale või laste huvile nagu mul blogis on näited hello kitty ja angry birds`ist, pildi, mille saan muuta puzzleks. Lapsed saavad seda ise kokku panna. Valida saab ka puzzle tükkide arvu. Seega, kui ühel hetkel peaks olema juba liiga lihtne kokku panna, siis saan ka raskemaks selle muuta. 

 Proovisin lastega ka intervju mängu, kus püüdsin TV3 uudiste saatele sarnaselt lapsi intervjueerida. Filmisin oma telefoniga ja pärast vaatasime koos lastega, mis välja tuli. Lastele oli see põnev ja naljakas. Kuid kvaliteet jättis soovida ja see, et oli pidevalt keegi, kes jutule vahele segas. Seega ei hakanud seda katsetust siia üles postitama. Kuid samas jätan enda jaoks õhku ka sellise variandi, mida siiski tulevikus lastega saaks kasutada. 

 Olen tänulik, et sain teada, kuidas teha oma kodulehte, blogit. Hetkel jätan ka selle võimaluse õhku teha oma rühma kodulehekülg. Sain teada nii paljudest erinevatest võimalustest, mida arvutimaailm pakub ja millest mul aimugi polnud. Ilmselt ma ei suutnud lõpuks siiski millegi suure ja hiilgavaga lagedale tulla. Kuid leidsin, et pole mõtet üle oma varju hüpata. Kuna, üks eesmärkidest oli, et valitud ideed tuleks lastega praktiseerida. Samuti peaks lapsed sellega ise hakkama saama ja selle käigus midagi õppima. Seega pidin arvestama laste eakohasust ja huvi. Leian, et sellega sain hakkama. Usun, et tulevikus mitmekesistab arvuti kasutamine õppetööd ja toob ka õpetaja lastele lähemale. Tähtis on õppimise juures põnevus ja ahhaa efekt, mis tagab eduelamuse ja mille käigus seejuures ka õpitakse läbi oma kogemuse. Selle lehekülje kavatsen alles hoida, võibolla veel muuta ja kohandada enda jaoks ja kindlasti kasutada neid avastatud keskkondi.

Vahe kokkuvõte proovitust.

Puzzlede kokkupanek lastega on proovitud. Tüdrukute lemmik on hello kitty ja poiste lemmik angry birds. Lapsed on vaimustuses sellest, et võivad lasteaias arvuti taha istuda ja puzzlet kokku panna. Siiski peab nende käe liigutamist hiirega päris palju õiges suunas aitama, kuna lapsed on alles 3-aastased ja õnneks või kahjuks ei ole veel arvutiga tegutsemise oskust omandatud. Siiski leian, et mõte on hea ja lihtne, laste vanusele sobiv ja saan neid puzzlesid neile anda vastavalt antud teemale. Töö on muiodugi individuaalne ja samal ajal kui üks istub arvuti taga on lapsi, kes uudishimulikult elavad kaasa või ootavad oma järge ja on lapsi, kes seni mängivad toas oma mänge edasi kuni neid kutsutakse. Mõte, et lapsed võiks ise kõigepealt scriblinkis ja paintis joonistada pildi, mille puzzleks muudame on küll hea, aga hetkel veel ei sobi. Seega on idee olemas, mida näiteks juba järgmisel aastal proovida.

Saturday, November 23, 2013

good idea

lilleke rohus

Siit ehk idee, lapsed joonistavad paintis või scriblinkis või tux paintis pildi, mina aitan ära salvestada ja siis teeme sellest puzzle, mida laps saab kokku panna. Võime ka teha ühistöö, kus iga laps on midagi pildile joonistanud ja pärast on meil selline oma puzzle.

Hello kitty

http://www.jigsawplanet.com/?rc=play&pid=28e710b537a2 http://www.jigsawplanet.com/?rc=play&pid=28e710b537a2

Angry birds puzzle

http://www.jigsawplanet.com/?rc=play&pid=2fe6939f525b http://www.jigsawplanet.com/?rc=play&pid=2fe6939f525b

Friday, November 22, 2013

vahekokkukuvõte enne finisit

Nüüd on siis aeg teha vahekokkuvõtte õpitust ja uutest teadmistest. On olnud väga tore katsetada erinevaid keskkondi ja teada saada, milliseid erinevaid võimalusi on arvutimaailm täis. Alguses ei kujutanud ma üldse ette, et mida see koolitus endast kujutab ja kõik oli virr-varr. Kuid iga kohal käidud koolitus õppisime midagi uut ja koduste ülesannetena sai ka katsetada asju, mida pole enne teinud. Enda koolitamisel olen püüdnud mõelda koguaeg lastele ja lasteiale, sellel, kuidas õpitut oma lastega praktiseerida. Eelkõige olen saanud kasu iseendale, et kuidas kodulehte teha või blogi, kust töölehti saab lihtsate vahenditega valmistada,kuidas teha kergemaid ja raskemaid puzzlesid, kuidas powerpointile vahelduseks kasutada hoopis teist programmi jne. Kohe proovisin ka smore.com flyerina teha meie jõulupeo kuulutuse rühmale. Mis on aga asi, millele kõige enam keskendun ja mida saan lastega töös kasutada? Seda pole ma veel välja mõelnud. Nii nagu aru saan on vaja midagi konkreetset, põnevat, huvitavat ja arendavat... 3-aastased. Mhmmmm, mis see võiks olla... Angry birdsi või hello kitty puzzle.....

Thursday, November 21, 2013

minu madal hobune ehk tegijal juhtub nii mõndagi

Aga kuhu kappas hobune, vaid öö on järgi jäänud?

scriblink.com ja paint

veebitahvel scriblink.com 1.joonista kahepeale pilt kasutades meili aadressi abi, üks vajutab Get URL 2. siis klaviatuuril PRint screen ja ctrl V 3. ava paint paintis "kärbi", tee näiteks kast pildile ja kärbi 3. salvesta nimega nt dokumenti jpg ja ava oma blogi, lisa see sinna. Peaks õnnestuma. Hea vahend, kus lapsed saaks joonistada, või neile tähti õppida, samas tore koht kus kahekesi arvutis midagi toredat teha. REFLEKTSIOON!!!! Kirjeldus Tunded, emotsioonid Hinnang Analüüs Järeldused Tegevusplaan Leidsin põneva veebitahvli, kus erinevaid punkte täites, mis eespool leheküljel juba kirjas, jõudsin. Kuna arvuti oli aeglane ja koostöö, mis pidi olema kahe peale tehtud venis tundsin end halvasti ja närviliselt. Tänu Kairiti enda kiirele kritseldusele oli meil siiski pilt olemas ja nägin ka lõpptulemust. Järelikult nägin siiski ära alguse, töö käigu ja lõpp-tulemuse. See ehk ongi kõige tähtsam. Järgnevalt kavatsen kodus seda veebitahvlit veel uurida ja vaadata sellise pilguga, kuidas saaksin seda lehekülge väikeste lastega ära kasutada.

Tuesday, November 19, 2013

sertifikaadid, diplomid

Siit saab diplomeid teha, setifikaate, õnnitluskaarte. Ole vaid mees ja pane kirja mõned read ja vali pilt ning prindi!! Mina prooviusin näidiseks sellist Kunksmoori sertifikaati teha. http://www.123certificates.com/makeit/school-certificate-maker.php?cert=12 Siin ka üks kaardinäidis. paraku ei tunnisatnud see programm täpitähti. http://www.mescards.com/birthday1/card-template-1.php

Tee ise puzzle!!

Taas super hea avastus. Tee ise ükskõik millisest pildist puzzle. Saad valida puzzle raskusastme, tükkide arvu ja mis kujuga tükkidest puzzle teed. Voila!! http://www.jigsawplanet.com/?rc=play&pid=210eacff35a5 http://www.jigsawplanet.com/?rc=play&pid=210eacff35a5&pieces=24

wordsearchmaker ehk ristsõna tegija

Make Your Own Word Search
Seekord sain siis sellise asjaga hakkama! Lihtne programm ja igati hea ja kiire ettevalmistada kui on lastele vaja mõistatamisülesannet. Minul on seekord teemaks PEREKONNA LIIKMETE OTSIMINE TÄHERÄGASTIKUST! http://www.wordsearchmaker.net/wordsearchplayer.aspx?puzzleid=334aa0e0-f159-45d7-b90b-396e84eaeca3

Thursday, November 14, 2013

Video, mida kasutada töös

Kuidas manustada avanev video bloggisse. step 1 vali yotube.com video step 2 vali jaga step 3 manusta step 4 copy ja nüüd mine oma bloggise, vali HTML ja paste peaks olemas olema nüüd.

Kohe, aga kirjutada ei saa video juurde, siis vali uuesti KOOSTA ja siis peaks saama teksti ka.

Thursday, November 7, 2013

MÄRKMETE TEGEMINE VIDEO JUURDE

http://www.videonot.es/edit/0B6HCA-ok2Vb4OWFHVTVLTGpGdFk SALVESTASIN rIMI TOREDAID VIDEOSID, MILLE ELU-OLUSTIKKU SAAB KA LASTEGA ARUTADA. SEEJUURES PROOVISIN MÄRKMEID KÕRVALE TEHA.

SMORE

Seekord proovisin smore.com lehekülge. Seal saab teha erinevaid flayereid(millegi reklaamimiseks, teatamiseks, peost märku andmiseks, kellegi otsimiseks jne).Igatahes proovisin. Uus asi, aga küllaltki lihtne kasutada. Olge lahked ja vaadake, mis mul välja tuli! :) https://www.smore.com/vxvx/edit

Wednesday, October 23, 2013

step1 Mõtlemisülesanded

DIGIAJASTU SALADUSTE JÄLGEDEL MÕTLEMISÜLESANDED Taisi Tamme Laagri Lasteaed ÕPETAJANA: Valisin ülesannetest punkt kolme: 3.Töö- ja õppeprotsesside kujundamine digiajastul. Õpetajad demonstreerivad teadmisi, oskusi ja tööprotsesse, mis on omased innovaatilisele professionaalile nii digitaalses kui ka laiemas ühiskonnas. Õpetajad: a. demonstreerivad vilumust tehnoloogiliste süsteemide kasutamisel ja olemasoleva teadmuse ülekandmisel uutele tehnoloogiatele ja situatsioonidele; b. teevad õppijate õpiedukuse ja innovaatilisuse toetamiseks koostööd õppijate, kolleegide, vanemate ja teiste kogukonnaliikmetega, kasutades selleks digitaalseid vahendeid; c. edastavad efektiivselt asjakohast informatsiooni ja ideid õppijatele, vanematele ja kolleegidele, kasutades digiajastu erinevaid meediume ja formaate; d. kujundavad ja soodustavad uurimistegevuse ning õppimise toetamiseks tänapäevaste ja tulevaste digitaalsete vahendite efektiivset kasutamist, et leida, analüüsida, hinnata ja kasutada erinevaid infoallikaid. ÕPILASED: Valisin ülesannetest punkt kahe 2. Kommunikatsioon ja koostöö. Õppijad kasutavad digitaalset meediat ja keskkondi suhtlemiseks ja koostööks, sh kaugõppes, et toetada individuaalset õpet ja panustada kaasõppijate õppimisse. Õppijad: a. suhtlevad, teevad koostööd ja publitseerivad kaasõppijatega, ekspertidega või teistega, kasutades erinevaid digitaalseid keskkondi ja meediat; b. edastavad korraga erinevatele sihtgruppidele informatsiooni ja ideid, kasutades efektiivselt digiajastu erinevaid meediume ja formaate; c. arendavad koostöös teiste kultuuride õppijatega globaalset teadlikkust ja kultuurilist mõistmist; d. osalevad projektimeeskondades, et luua originaaltöid ja lahendada probleeme. KOKKUVÕTTEKS VALISIN ÕPPIJA JA ÕPETAJA POOLT NEED 2 EELNEVAT PUNKTI, KUID LÕPETUSEKS PEAN LISAMA KA KOLMANDA PUNKTI, MILLES ON ÄRA TOODUD TOETAMINE JA VASTUTUS. ÕPETAJATENA KUI TÄISKASVANUTENA PEAME ÕPETAMA LAPSI OMA TEGUDE, KLIKKIDE EEST VASTUTAMA JA JUHTIMA TÄHELEPANU SELLEL, ET IGAL TEOL ON TAGAJÄRG. kASUTADES KULTUURILIST MÕISTMIST JA TOETADES SOTSIAALSET KOOSTÖÖD SUUDAME AGA DIGIAJASTUS EDUKAD OLLA, HAKNKIDA PALJU OLULIST INFORMATSIOONI SEDA TEISI KAHJUSTAMATA. Digitaalseks kodanikuks olemise toetamine ja vastutus. Õpetajad mõistavad arenevas digitaalses kultuuris regionaalseid ja globaalseid ühiskondlikke kitsaskohti ja vastutust ning käituvad oma professionaalses tegevuses seaduslikult ja eetiliselt. Õpetajad: a. soovitavad, kujundavad ja õpetavad digitaalse informatsiooni ja tehnoloogia ohutut, seaduslikku ja eetilist kasutamist, sh autoriõiguste ja intellektuaalse omandi põhimõtete järgimist ning asjakohast allikatele viitamist; b. pööravad tähelepanu õppijate erinevatele vajadustele, kasutades õppijakeskseid strateegiaid ning pakkudes võrdset ligipääsu sobivatele digitaalsetele vahenditele; c. toetavad ja kujundavad tehnoloogia ja informatsiooni kasutamisega seotud digitaalset etiketti ja vastutustundlikku sotsiaalset koostoimet; d. arendavad ja kujundavad digiajastu kommunikatsiooni- ja koostöövahendeid, kasutades kultuurilist mõistmist ja globaalset teadlikkust, kaasates kolleege ja õppijaid teistest kultuuridest.

Sunday, October 20, 2013

Tänu http://www.tulevikuopetaja.ee/eelmoodul/digitaalne-arengumapp/ leheküljelt leitud lingile

http://triinuportfoolio.blogspot.com/ hakkas mind see bloggimise võimalus väga huvitama. Töötan ka lasteaias ja oleks huvitav osata ja leida erinevaid lehekülgi, mis oleks mu enda jaoks ja mida saaksin ka lastega koos teha. Materjal, mille saaks kindlalt kuhugi jätta, kust see ära ei kaoks.

Thursday, October 17, 2013

DIGIAJASTU RÄNNAKUL

Laagri lasteaias õpetajaks olen. Digiajastusse vargsi tulen. Ei tea, mis ootamas on ees ja mida oskan, mida õpin veel. On asju, mis nii uskumatult raske, et neid mul parem ärge teha laske. Kuid igast esimesest sammust saab edasine teekond rammu. Mul Taisi Tamme nimeks. Kuid millised on tuleviku õpetaja imed?